Sokan ott hibázzák el, hogy rögtön a csúcson akarják megváltani a világot! – felfedte lapjait Magyarország sikerkapitánya
2024. december 16. 18:01
Bemutatjuk Golovin Vlagyimir útját Odesszától Szolnokon és Bugyin át a magyar válogatottakig. A női kézilabda-válogatottunk kapitánya nem csupán a magyar nyelvet, a fűszeres, paprikás ételeinket is nehezen szokta meg, de ma már a halászlevet a csúcsok csúcsának tartja!
2024. december 16. 18:01
7 p
12
0
5
Mentés
Mint arról a Mandiner is beszámolt, a magyar női kézilabda-válogatott vasárnap hatalmas bravúrral legyőzte az aktuális világbajnoki- és olimpiai ezüstérmes Franciaországot, ezzel 12 év után újra érmet szerzett egy világversenyen.
A magyar női kézilabda-válogatott visszavágott a debreceni vereségért, a 3. helyért egy góllal felülmúlta Franciaországot. Görbicz Anitáék sikere után 12 évvel van mit ünnepelni...
Nem biztos, hogy sokan emlékeznek rá, de a sikerkovács szövetségi kapitány, Golovin Vlagyimir 1992-ben érkezett hazánkba az ukrajnai Odessza városából, nem sokkal azután, hogy 1991. december 31-én hivatalosan is bejelentették a Szovjetunió felbomlását.
Ekkor még ő sem gondolta, hogy a pár hónaposra tervezett kiruccanás az egész életét megváltoztatja: a szakember ma már magyar állampolgár,
és egy sikeres játékos-pályafutást követően (a Szolnoki KC csapatában játszott négy idényen keresztül – 1992-1996 –, majd a Kiskőrös, a Százhalombatta és a Hargita KC következett, pályafutását 40 évesen Dabason fejezte be, miután egy bajnokin súlyos térdsérülést szenvedett) edzőként is letett a névjegyét: az élvonalban korábban Kiskunhalason, Siófokon, és az MTK-nál dolgozott, miközben (2018 márciusában) Hajdu Jánostól átvette a női junior kézilabda-válogatott irányítását, amellyel nem sokkal később hatalmas bravúrt ért el: a hazai rendezésű junior világbajnokságot 100 százalékos teljesítménnyel nyertük meg, ráadásul egy évvel később ugyanezzel a korosztállyal Eb-aranyérmet is ünnepelhetett!
Ezek a sikerek szinte predesztinálták arra, hogy egyszer csak a felnőtt válogatott szakmai irányítása is a kezébe kerüljön: kinevezésére 2021 augusztusában került sor. Az eddigi legnagyobb siker a párizsi kvalifikáció, majd a 2024-es olimpián elért 6. hely volt, ezt múlta felül most azzal, hogy a 2024-es Európa-bajnokságon bronzérmet szerzett a magyar válogatottal – erre utoljára még a Görbicz Anita nevével fémjelzett csapat volt képes 2012-ben.
A magyarországi kezdetekről egy korábbi interjúban így mesélt: „A magyar nyelvet nem volt könnyű megtanulnom, sőt: az összes helyi specialitást könnyebb volt megszoknom, mint a nyelvet tökéletesen elsajátítanom. Szerencsére a magyar nép (akárcsak az orosz), rendkívül vendégszerető és családcentrikus is egyben. Ez utóbbi talán a történelmi elnyomásnak is köszönhető, hiszen az emberek kicsit befelé fordulóbbak, mint az európai átlag, és a család lett számukra a legfontosabb.
A beilleszkedéssel tehát nem volt gondom, a konyhát is hamar megkedveltem; egyértelműen a halászlé a csúcsok csúcsa – bár azt a gyomrom elég nehezen szokta meg, hogy a magyarok mindenhez paprikát használnak, legyen az csemege vagy akár csípős…
A futball és a jégkorong mellett a kézilabda is rendkívül népszerű szülőhazámban, ráadásul egy olyan együttestől érkeztem Magyarországra, amelynek már 22 évesen a csapatkapitánya voltam. De új kihívásokra vágytam, ezért is fogadtam el egy magyarországi felmérés lehetőségét, amelyhez a Veszprém akkori vezetőedzője, Valerij Melnyik segített hozzá. Fogalmam sem volt, merre vezet az utam: pár hét múlva visszatérek-e Moszkvába, vagy továbbállok, hiszen azzal is kacérkodtam, hogy a Bundesligában is kipróbálom magam. Végül maradtam...”
Edzői hitvallásáról így mesélt:
„Egyetlen szakember sem születik vezetőedzőnek, a tréneri pályát ugyanúgy a nulláról kell elkezdeni, mint egy játékos-pályafutást.
Sokan ott hibázzák el, hogy edzőként rögtön egy felnőtt csapatnál akarnak dolgozni, rögtön a csúcson akarják megváltani a világot, és így érthetően nem alakul ki a személyiségük, a tapasztalatuk. A felnőtt lányok előtt én is sokáig serdülő fiúkat edzettem, minden értelemben felépítettem magam, mielőtt elfogadtam volna a Kiskunhalas, a Siófok, az MTK ajánlatát, majd ezután lettem először a junior női válogatott, majd a felnőttek szövetségi kapitánya. Az Európa-bajnoki bronzérem eddigi pályafutásom csúcsa, de még közel sem a végállomás!”
Emelem kalapom a Mester előtt! Ennyi önbizalmat, lelki erőt, magabiztosságot magyar csapatban (női!) még nem láttam. Golovin rendkívül jó ember, ezáltal jó edző és Tanító Mester.
Köszönjük, Mester!
Mentálisan ilyen erős magyar női kéziválogatottat még nem láttam. Ebben a legnagyobb az előrelépés.
Róluk el tudom hinni, hogy nem kapnak ki egy olimpiai döntőben 6 gólos vezetésről.
Hiszek benne, hogy eljutnak egyszer oda is!
🇭🇺🇭🇺🇭🇺